PROJEKT TEATRALNY


Internetowy Teatr dla szkół

Zaproszenie na spektakl pt. Co w trawie piszczy?

 

Miejsce: Wrocławski Teatr Lalek

Termin: 13 czerwca (czwartek) godz. 10.00

Czas: 90 minut, w tym jest 15’ przerwa

 

Opis: Przedstawienie opowiada lekkim i zrozumiałym dla dzieci współczesnym temacie – ekologii. Owady walczą z groźnym Traktorem w obronie swojej Łączki. Zabawne i mądre widowisko o walorach edukacyjnych polecane jako „teatralna lekcja” przyrody, geografii i wiedzy o środowisku. Lalki i kostiumy zaprojektowane
i wykonane z niezwykłą dbałością o detale, konsultacja z
dyr. wrocławskiego zoo.

 

Życzymy miłych wrażeń




Wrażenia po spektaklu „Przygody Arka Noego”

    Spektakl bardzo mi się podobał, bo był ciekawy. Fabuła nawiązywała do Biblii, ale wyraźnie odnosiła się do czasów współczesnych i była zabawna. Do gustu przypadły mi stroje zwierząt, muzyka i piosenki, które śpiewano na scenie.

     Świat przedstawiony obejmuje przygody małego chłopca, który martwił się o bezbronne, zamknięte w zoo w klatkach zwierzęta. Podczas długo trwających burz, Arek niepokoił się, bo wody było coraz więcej i w końcu mogłaby pochłonąć zwierzęta.

Z pomocą czarnego ptaka chłopiec pootwierał wszystkie klatki i zabrał zwierzynę na ponton, który miał w domu. Postanowił wywieźć je na Kopiec Kościuszki w Krakowie. Wziął ze sobą niewiele, miał jedynie kilka paczek chipsów i płaszcz przeciwdeszczowy, który użył jako żagiel do pontonu. Gdy dopłynęli na miejsce, przestało padać, a wszyscy postanowili nie wracać do starego zoo, tylko zbudować własne, w którym Arek byłby kierownikiem.

      Bardzo podobał mi się występ. Mam nadzieję, że moim kolegom i koleżankom też.

Moim zdaniem, była to ciekawa sztuka, która przeniosła nas w świat przygód Arka i ukazała jego oddanie oraz bezinteresowną pomoc zwierzętom w zoo.

Każdy powinien obejrzeć to dzieło, by zrozumieć, że zwierzęta są nierozerwalnie związane z człowiekiem

PELECHACZ KLAUDIA  KL. 1C



Zaproszenie na spektakl
:  Przygody Arka Noego  

Autor:  Michał Rusinek (sekretarz Pani Wisławy Szymborskiej)  

Termin: 5 czerwca (środa) godz. 10.00

miejsce: Teatr Ludowy w Krakowie

Czas: 75’ + 1x 15’ przerwa = 90’

Opis:  Nowiutki spektakl z premierą 1 czerwca, opowiada o potopie w krakowskim zoo i ratowaniu zwierząt przez małego chłopca Arka Noego , który zabiera je na ponton i wywozi w bezpieczne miejsce. Widzowie poznają przy okazji główne zabytki Krakowa i posłuchają wpadających w ucho piosenek.


 UCZNIOWIE O SPEKTAKLU KRÓLOWA ŚNIEGU

Dnia 21 maja 2013 roku odbył się spektakl ,,Królowa Śniegu''. Główni bohaterowie to - Gerda i Kaj, którzy byli parą. Ich występ był bardzo ciekawy i emocjonujący. Ta historia zaczęła się od niewinnego spaceru i zabaw w różach, wszystko było dobrze, dopóki nie zawiał zimny wiatr, który został wywołany przez Królową Śniegu. Przed laty królowej stłukło się lustro i jego drobinki rozprzestrzeniały się na cały świat. Niestety, Kaj nie miał szczęścia i dostał małym okruszkiem szkła w oko i tym samym zrobił się zły. Zaczął być niemiły i obrażał biedną Gerdę, choć ta nie miała pojęcia co się dzieje z jej ukochanym. Kaj udał się z Królową Śniegu do jej zimnego królestwa. Lecz Gerda mimo to kochała chłopaka i pragnęła go odszukać. W tej podróży dziewczyna napotkała na swojej drodze wiele przeciwności losu, lecz nie poddała się. Walczyła o swojego ukochanego Kaja dopóty, dopóki go nie odzyskała.

    Spektakl bardzo mi się podobał, był interesujący i zaskakujący w swej fabule. Urzekły mnie stroje aktorów, ich gra i umiejętność prezentacji charakterów odgrywanej postaci. Żeby móc prześledzić losy bohaterów i przeżyć tę historię,  trzeba ją zobaczyć na żywo.

     Moim zdaniem, to ciekawy spektakl i każdy powinien go obejrzeć.

Pelechacz Klaudia kl.1c

.......................................................................................

Spektakl „Królowa Śniegu” składa się z przepięknych obrazów - niemal każda scena to wizualna perełka. Na pustej scenie niewiele rekwizytów, jakieś kwiaty, lustro, koszyk na kółkach. Nastrój malowany jest światłem, fantastycznymi projekcjami wideo.
       Lodowa kraina i inne miejsca, do których wędruje Gerda - powstają w dziecięcej wyobraźni. Realne są tylko sanie królowej popychane przez diabły.

 

Krystian Białostocki kl.1c



Zaproszenie na spektakl

Tytuł: „Królowa Śniegu
Miejsce: Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
Termin: 21 maja (wtorek), godz 10.00
Czas trwania: 60 minut, bez przerwy

Opis: najsłynniejsza bajka świata duńskiego bajkopisarza H.Ch. Andersena opisuje losy  pary dzieci  Gerdy  i młodszego Kaja w mroźnej krainie rządzonej przez Królową Śniegu. Kaj, któremu do oka wpada lodowy odłamek,    zmienia spojrzenie na świat i wszystko co dobre i piękne postrzega jako  złe i brzydkie. W nowym spektaklu dla widzów  w każdym wieku  wykorzystane są nowoczesna muzyka i  efekty specjalne:  płynąca woda, padający śnieg, mgła, bańki mydlane i laserowe świetlne miecze, a na dodatek z czarodziejskiego ogrodu pełnego róż roznosi się  po widowni ich piękny zapach…….(tego niestety internetowa widownia nie odczujeL )  Nowoczesne spojrzenie na Teatr wymagało innej aranżacji opolskiej sceny i jej przebudowy wraz z zastosowaniem nowego oświetlenia.   Premiera miała miejsce w tym miesiącu czyli w marcu.



Zaproszenie na spektakl
 
Tytuł: „Dziadek do orzechów
Miejsce: Kielecki Teatr Tańca
Termin: 19 kwietnia (piątek), godz 11.00
Czas trwania: 80 minut i dodatkowo przerwa 15 minut w połowie spektaklu.
Wiek : od 6 lat

Opis:  „Dziadek do orzechów” to nowoczesna interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych tytułów baletowych na świecie sprzed 120 lat,  rosyjskiego  kompozytora Piotra Czajkowskiego. Klara dostaje od św. Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. W jej magicznym śnie zabawka przeistacza się w pięknego Młodzieńca,    z którym odbywa niesamowity spacer, taneczną podróż dookoła świata  między ……sklepowymi witrynami galerii handlowej. Widowisko muzyczne w wykonaniu KTT jest połączeniem muzyki Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego, przenosi widzów w dzisiejsze realia używając jako środka wyrazu różnych odmian tańca jazzowego,  od scenicznych po do dziś bardzo popularne uliczne: locking, doping, hip hop.
Dwuaktowy najnowszy spektakl dla dzieci i młodzieży oparty jest   w całości na pełnej wersji muzyki Czajkowskiego. Premiera miała miejsce w grudniu.

Termin balet ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:   [czytaj więcej...]








Drodzy Uczniowie,

Mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w projekcie Telewizji Polskiej S.A. :Internetowy Teatr TVP.
Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” wg powieści
Lucy Maud Montgomery (musical)
Teatr Muzyczny w Poznaniu
Termin: 20 lutego (środa), godz. 10.00
czas: 1 godz. 40 min, w tym jedna przerwa

Opis: reżyseria i scenografia: Monika Martini – Madej, muzyka: Maciej Szymański. Jest to adaptacja tekstu znanej powieści, kompozytor stworzył wspaniałą muzykę. Musical jest uwielbiany przez młodzież, po raz pierwszy wystawiony w tym teatrze 18 lat temu. Spektakl o przyjaźni i rozstaniach. Bardzo barwny i wzruszający.

Serdecznie zapraszamy!

 

Koordynatorzy projektu








Recenzje uczniów:

***

    Spektakl był bardzo fascynujący. Główną bohaterką jest Ania, która uważała swoją urodę jako karę od Boga. Bardzo chciała, aby w końcu ktoś ją adoptował. Gdy już pojechała do domu przybranych rodziców okazało się, że chcieli małego chłopca. Dziewczynka  była bardzo zawiedziona tą informacją, ale się nie poddawała i dopięła swego ( po długim namyśle przybrani rodzice postanowili ją przyjąć ). Jednak nie chciała się modlić (choć Maryla stanowczo wymagała tego od Ani), ponieważ, jak już wspomniałem, sądziła, że Bóg skarcił jej urodę. 

    Na uwagę zasługuje scena z podwórka szkolnego. Pewnego razu kolega  nazwał ją Marchewka i to ja oburzyło. Nie chciała już chodzić do szkoły, chociaż tak bardzo to lubiła. Raz zaprosiła, oczywiście za zgodą Maryli, koleżankę. Ugościła ją w domu sokiem malinowym, który okazał się innym napojem...

    A końcowa scena  spektaklu, jakże wzruszająca. Ania wraca z studiów i chwali się, że ukończyła je. Dla przybranych rodziców to prawdziwa  pociecha.

Spektakl bardzo mi się podobał i dostarczył mi wielu wrażeń. Polecam go swoim rówieśnikom i starszym kolegom.

                                                                                            Krystian Białostocki kl.1c

***

20 lutego obejrzałem spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Naszą uwagę skupia historia romantycznej, wrażliwej i wesołej dziewczynki o imieniu Ania. Bohaterka jest sierotą adoptowaną przez Marylę i Mateusza Cutbertów. Głównym tłem akcji było Zielone Wzgórze wraz ze zmieniającym się cyklem dnia i nocy. W przedstawieniu pojawiły się sceny śmieszne, np. podanie Dianie wina zamiast soku. Były także sceny smutne, np. podejrzewanie Ani o kradzież cennej broszki Maryli.

    Scenografia była skromna, ale bardzo funkcjonalna, dobrze dopasowana do potrzeb sztuki. Aktorzy prezentowali się we wspaniałych kostiumach. Aktorka grająca główną postać znakomicie wcieliła się w młodą, pełną życia dziewczynkę o ogromnej wyobraźni.            

    Spektakl wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Podobała mi się gra aktorów i fabuła

                                                    Kamil Nalepa kl. 1c                                                                        



Internetowy Teatr dla szkół

Zapraszamy ponownie klasy I a i I c na spektakl

pt.„Stawiam na Tolka Banana” .

Sztukę zaprezentuje Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie , w reżyserii Piotra Ratajczaka.

Termin: 31 stycznia (czwartek) godz. 10.00

 

Spektakl oparty jest na kultowej powieści Adama Bahdaja  „Stawiam na Tolka Banana”  i powstałym wg tej powieści w latach 70 telewizyjnym serialu Stanisława Jędryki . Opowiada o losach bandy nastolatków, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa.
W teatralnej wariacji zobaczymy Julka grającego w golfa, Cegiełkę w roli ultrasa z klubu kibica, Filipka jako geniusza biznesu, Kariokę królującą na portalu społecznościowym i Tolka...Akcja toczy się we współczesnym

blokowisku, a bohaterami jest dzisiejsza młodzież
i jej codzienność.

W realizacji teatralnej, mimo zmienionego miejsca i czasu , a także

niektórych okoliczności, cel pozostał niezmienny: „trudna młodzież” jest nierzadko lepsza od „łatwej”.  Trzeba jedynie w tej młodzieży dostrzec lustro, które odbija niepokoje i tęsknoty. Warto dodać, że tytułowy Tomek Banan jest tak samo tajemniczy, ale w olsztyńskim spektaklu jest…. Hakerem.

 

Życzymy miłych wrażeń,

 

Koordynatorzy projektu




Wrażenia po spektaklu: Stawiam na Tolka Banana

Spektakl wywarł na mnie duże wrażenie. Szczególnie scena, gdy Julian pochodzący z dobrej i bogatej rodziny postanowił dołączyć do grupy, która wcześniej próbowała odebrać mu drogocenne przedmioty. Właściwie nie ma się co dziwić, bo zrobił to dlatego,  gdyż nie da się żyć bez przyjaciół.

Niedawno przeniósł się z tatą do nowego miejsca i właśnie tam, grając w golfa, napotkał ich na swojej drodze. Gdy był już w gronie swoich nowych przyjaciół, dowiedział się o Tolku Bananie , który kradł
i rozdawał innym. Gdy zobaczyli kartkę, że chce się zobaczyć akurat
z nimi, zaczęli się cieszyć.

  
Po spotkaniu kazał im wykonywać prace społeczne, choć nie szło im to za dobrze. Kiedy widzieli, że nie jest prawdziwym Tolkiem Bananem, wpadli w szał. Sposób przedstawienia sytuacji był barwny
i niesamowity, ponieważ wszystko działo się współcześnie
i odzwierciedlało problemy dzisiejszej młodzieży. Miło było obejrzeć ten spektakl, bo nie było długi i nudny. Pozostał mi szczególnie
w głowie moment, w którym młodzi-gniewni zaczęli wszystko niszczyć wiedząc, że robili to tak naprawdę dla siebie. Moim zdaniem, to przyjemność być uczestnikiem tego przedsięwzięcia.

Przedstawienie  polecam do obejrzenia  wszystkim!

                                                                                            Klaudia Pelechacz, kl. 1c

***

 W czwartek oglądaliśmy spektakl pt. ,, Stawiam na Tolka Banana".

 Główni bohaterowie wywarli na mnie ogromne wrażenie . Były to bardzo

barwne i różniące się od siebie charaktery. Tolek był hakerem, Julek

synem bogatego ojca, Cegiełka kibolem, Filipek biznesmenem, a...Karioka

Szefową Facebook'a. Byłem pod wpływem ciągle zmieniającej się akcji.

Najpierw był samotny Julek, a po spotkaniu Tolka Banana jego świat

się zmienił.

Podsumowując, ze spektaklu wynoszę miłe wspomnienia.

 

                                                                                                                                                                                    Wojtek Sroka, kl. 1c


***

Moje wrażenia po spektaklu są bardzo barwne , zaskoczyło mnie to jak pan udający Tolka Bana ujawnił się, a zgraja  dzieciaków zawiodła się na  nim . Niezwykłe było to, jak szybko Julek zmienił się, by przypodobać się kolegom.

Spektakl dostarczył mi mocnych i głębokich, a zarazem fascynujących emocji.

Na  przykład , kiedy wyrzucili Julka
z drużyny i chłopiec załamał się.

Sztuka bardzo mi się podobała
i chciałbym obejrzeć ja jeszcze raz.

                                                                                           Krystian Białostocki, kl.1c





 Projekt Telewizji Polskiej S.A.: Internetowy Teatr TVP

 

Publiczne Gimnazjum w Drzonkowie przyjęło  zaproszenie do udziału
w projekcie.

06 grudnia 2012 r. o godz. 10.00 z Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego
 w Katowicach transmitowany będzie spektakl „Przygody Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana (czas trwania ok. 2 godz.30 min. w tym przerwy).  Spektakl skierowany jest do uczniów klasy 1a i 1c naszej szkoły.

 

Koordynatorzy projektu:

Irena Kociszewska

Maciej Wolanin


„Przygody Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana

Termin: 6 grudnia godz  10.00,  czas trwania  150 minut, w tym przerwa

Sindbad Żeglarz to jeden z najbardziej popularnych  bohaterów literackich , który pojawia się w niezliczonych adaptacjach ,wersjach animowanych, fabularnych i scenicznych.

 W 1913 roku Bolesław Leśmian napisał słynną baśń, znaną z  6. tomu arabskiej Księgi tysiąca i jednej nocy”, opartego na  przygodach żeglarzy pływających po Oceanie Indyjskim, starożytnych dziełach poetyckich, oraz  perskiej i południowoazjatyckiej mitologii. „Nazywam się Sindbad. Mieszkam stale w Bagdadzie. Rodzice moi umierając zostawili mi w spadku tysiąc worów złota, tysiąc beczek srebra, sto pałaców, sto ogrodów i jeden trzonowy ząb mego pradziadka, który ojciec mój przechowywał w hebanowej szkatułce jako pamiątkę i osobliwość” – tak zaczyna się leśmianowska, poetycko-symboliczna opowieść o Diable Morskim, wuju Tarabuku i innych baśniowych postaciach, które napotyka żeglarz w czasie swoich podróży. Jednej z adaptacji dokonał Andrzej Rychcik i  ta wersja miała premierę w Teatrze Śląskim. Reżyserował Jarosław Kilian, także autor (m.in. wg projektów ojca, słynnego Adama Kiliana) scenografii i kostiumów. Muzykę skomponował Grzegorz Turnau, do słów piosenek Jarosława Kiliana. Przedstawienie zyskało więc ciekawą oprawę muzyczną ,wokalną i plastyczną. W spektaklu bierze udział  duży zespół TŚ  ( 22 osoby) ze świetnymi rolami jego najlepszych aktorów :Jerzego Głybina, Artura Święsa, Anny Kadulskiej, Agnieszki Radzikowskiej, Violetty Smolińskiej  i wielu innych. Od premiery w maju 2011r. cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród dziecięcej publiczności.